Instroom SW-medewerkers door functiedifferentiatie
SW-organisaties bieden steeds meer werk in een zo regulier als mogelijke omgeving aan SW-medewerkers. Dat moet ook wel gezien de groeiende aandacht en druk over de beweging van binnen naar buiten. SBCM startte samen met NXP Semiconductors Nijmegen en WSW-organisatie Breed een unieke pilot om de mogelijkheden van functiedifferentiatie te onderzoeken. De pilot valt inmiddels onder de ‘pilots naar aanleiding van de commissie De Vries’ en wordt met veel belangstelling gevolgd. SW-geïndiceerden van Breed worden in fasen begeleid voor werkzaamheden binnen NXP. Naast dagdiensten bieden zij ook ploegendiensten, een extra uitdaging bij dit project.
Samenwerken voor een positief toekomstbeeld
Tijdens het project onderzoeken WSW-organisatie Breed en NXP of SW-medewerkers zo regulier als mogelijk binnen NXP aan het werk kunnen. Stapsgewijs worden de medewerkers begeleid en opgeleid voor werkzaamheden binnen NXP. Kansen om te leiden tot een win-win-winsituatie: voor NXP, Breed en de SW-medewerker.
Albert Toorn, manager externe relaties bij Breed: “De pilot past perfect in het beleid van Breed, namelijk passend werk voor iedere medewerker en zo breed mogelijk. De beweging van binnen naar buiten van de WSW heeft veel invloed op sector. Deze pilot met NXP helpt Breed weer een stap verder in het beleid. Samen met een bedrijf onderzoeken en steun van SBCM en het ministerie van SZW kan dit alleen maar positief uitpakken.”
John Nizet, HRM manager bij NXP: “NXP functioneert nu in een turbulente omgeving. De concurrentie is groot en ook de crisis is bij ons merkbaar. NXP heeft twee redenen voor de lange termijn om aan de pilot mee te doen. De eerste is om de krapte op de arbeidsmarkt aan te kunnen. En de tweede is om over vijf á tien jaar nog steeds betaalbare mensen in de productie te hebben. Om deze twee aspecten op de lange termijn voor te zijn, moeten we daar nu mee beginnen. Daarnaast past het bieden van mogelijkheden tot participatie van mensen met een beperking in haar beleid van maatschappelijk verantwoord ondernemen.”
Met functiedifferentiatie pas op de plaats
Er wordt gestreefd om door functiedifferentiatie een reguliere functie te kunnen vervullen. De voorbereidende fase van de pilot is nu in volle gang. Zorgvuldig wordt de pilot bijgeschaafd en wordt er globaal gesproken over de mogelijkheden om functies te creëren voor de doelgroep van Breed.
De pilot maakt onderdeel uit van het NXP werkgelegenheidsplan; het gaat dan ook om additionele werkplekken. Nizet: “Wij kunnen binnen dat Werkgelegenheidsplan onder andere kijken of we reguliere functies kunnen herdefiniëren. Eerst was functie-integratie een veel voorkomende manier. Hierbij worden veel aspecten in één functie geïntegreerd en waren de functies op laag niveau verdwenen. De operator functies bleven over en die zijn voor mensen met een beperking vaak te lastig. Nu maken we met functiedifferentiatie een pas op de plaats. Het functieprofiel wordt samen met de kennis van Breed opgesteld. We houden dan een beperkte en gespecialiseerde functie over.”
Volgens Nizet was voor NXP het vinden van geschikte kandidaten een knelpunt: “Hoe vind je de juiste mensen? De mensen op de wachtlijst kunnen we niet het juiste voortraject bieden. Bij Breed zijn de mensen al ingewerkt. Ook zijn ze dan gewend aan een ritme. Echter in de arbeidsvoorwaarden van SW-medewerkers van Breed staan geen ploegendiensten en dus ook geen onregelmatigheidstoeslag maar tijd voor tijd. Dit is geen handige optie bij het ploegensysteem. Gelukkig is dat nu wel voor elkaar.”
Toorn: “De medewerkers worden eerst via ons aan NXP gedetacheerd. We hebben met NXP ook gesproken over de mogelijkheden van de mensen op de wachtlijst. Het gaat hier dan over een mogelijke invulling van NXP om een voortraject te kunnen bieden. Dit moet eerst zorgvuldig worden onderzocht. Voor medewerkers is het tenslotte vervelend als het mislukt en we willen deze teleurstelling eerst zoveel mogelijk uitsluiten.”
Ploegendiensten nieuw voor de medewerker
NXP is, zoals de meeste bedrijven in de procesindustrie, een volcontinu bedrijf en werkt in een continu ploegendienstrooster. Het merendeel van de werkzaamheden en taken dient dan ook in continu ploegendienst uitgevoerd te worden.
Toorn: “Voor de SW-medewerkers is werken in ploegendiensten in plaats van de dagdiensten nieuw. Dat is ook wel een uitdaging, want voor de medewerkers is het ritme van belang. Niet elke medewerker kan dan ook in de ploegendiensten werken.”
Ook Nizet ziet het belang van het ritme voor de medewerker in: “De pilot is ervoor om te onderzoeken of het concept kan werken. Door de overgang voor de medewerkers stapsgewijs uit te voeren hopen we op een positief resultaat. Tevens zal er gekeken moeten worden naar een beloningssysteem voor de medewerker bij het werken in ploegen. Die wil er natuurlijk wel op vooruit gaan!”
In vier fasen naar regulier werk
De pilot is opgedeeld in vier fasen:
Fase 1 : Werving en voorselectie
Fase 2 : Introductietraject binnen NXP
Fase 3 : Werken op de productieafdeling in dagdienst
Fase 4a : Werken op de productieafdeling in ploegendienst
Fase 4b : Werken in een volledige continue ploegendienst
Toorn: “De voorbereiding heeft ertoe geleid dat we nu een beeld hebben welke medewerkers we kunnen inzetten. We zijn druk bezig geweest met de werving voor de eerste fase. Door middel van oproepen in nieuwsbrieven en de managers die medewerkers op de pilot attenderen, melden de kandidaten zich aan. Nu vinden er de intake/sollicitatiegesprekken met kandidaten plaats.”
Tien kandidaten uit deze voorselectie zullen in de tweede fase worden rondgeleid bij NXP. Ze maken dan kennis met de cleanroom. Deze cleanroom is een ruimte die moet voldoen aan kwaliteitseisen van een schone lucht. Geschikte werkkleding is dan ook van belang. Kandidaten maken kennis met deze ruimte en de pakken (inclusief neus/mondkap, speciale schoenen) die voor schone lucht zorgen.
Daarnaast worden ze geïnformeerd over het werken in een continue ploegendienst. De kandidaten die enthousiast zijn gaan in de derde en vierde fase geleidelijk naar de ploegendienst en naar de cleanroom toewerken. Begonnen wordt vanuit de dagdiensten gecombineerd met training en opleiding. De pilot is geslaagd als er SW-medewerkers in ploegendienst kunnen werken en daardoor kansen hebben verkregen op een reguliere functie bij NXP of elders op de reguliere arbeidsmarkt.
Kennis voor de sector
Toorn en Nizet zijn beide tevreden met de samenwerking. Ze zijn van mening dat deze pilot ook voor andere sectoren van belang kan zijn. SBCM benaderde naast NXP en Breed ook andere bedrijven met werkgelegenheidsinitiatieven zoals Philips, Nuon en de NS. Deze bedrijven hebben de intentieverklaring getekend bij het rapport van de commissie de Vries en daarmee hun medewerking toegezegd. De pilots worden gefaciliteerd door Ton van der Bruggen, oud-manager van het Philips WerkGelegenheidsPlan, in opdracht van het ministerie van SZW, Hanne Overbeek van Divosa en Remko Korsmit van SBCM. SBCM en Divosa verspreiden de opgedane kennis en ervaring naar alle SW-organisaties en gemeenten.
Meer informatie: Remko Korsmit (r.korsmit(at)caop.nl) of Hanne Overbeek (overbeek(at)divosa.nl).
Bekijk ook het filmpje over Duurzaam Werk (NXP - Breed)








