Een sterker sociaal ontwikkelbedrijf begint met luisteren
Ontwikkeling Werkt!, bij sociaal ontwikkelbedrijf Avres. Afgelopen zomer nam Avres deel aan het landelijke MTO, dat wordt gefaciliteerd via SBCM en uitgevoerd door MarketResponse. De ervaringen van Avres laten zien hoe waardevol en concreet de opbrengsten kunnen zijn van dit onderzoek, zeker wanneer het stevig wordt ingebed in beleid en praktijk.
Het MTO biedt inzicht in hoe werknemers hun werkplek, leidinggevenden en ontwikkelmogelijkheden ervaren. Doordat het onderzoek deels gestandaardiseerd is, zijn de uitkomsten vergelijkbaar met andere soortgelijke bedrijven én met de bredere benchmark MTO Nederland.
“Als sociaal ontwikkelbedrijf hebben we drie hoofddoelen: we willen passend werk bieden tegen uiteraard een passende prijs, mensen zo goed mogelijk ontwikkelen én een goede werkgever zijn. Dat laatste kun je niet alleen afmeten aan verzuim of uitstroom. Daarvoor moet je werknemers gericht bevragen – en dat is precies wat dit onderzoek doet.”
Goed werkgeverschap cruciaal
“Goed werkgeverschap is in iedere organisatie belangrijk,” vervolgt Wilbert, “maar bij een organisatie als de onze is het cruciaal. Onze werknemers zijn vaak aangewezen op ons als werkgever. Zij hebben meestal niet de mogelijkheid om over te stappen naar een andere werkgever. Dat vraagt van ons dat we goed naar hen luisteren, het gesprek blijven voeren en ondersteuning bieden waar nodig.” Het MTO biedt hiervoor een unieke kans: het laat niet alleen zien hoe werknemers hun werk beleven, maar ook waar je als organisatie nog beter kunt aansluiten op hun behoeften.
Met een respons van bijna 80% (van 416 uitgenodigde werknemers) laat Avres zien dat betrokkenheid deels te organiseren valt. Succesfactoren? Informatie vooraf, groepsgewijze invulsessies en een nadruk op het belang voor zowel werknemer als organisatie. “We hebben sessies per afdeling gehouden, met ondersteuning voor minder digitaalvaardige collega’s. Dat werkte echt. Het onderzoek is van en voor ons allemaal,” aldus Wilbert.
Van data naar dialoog
Na afloop van het MTO werd niet meteen de ‘oplossingsmodus’ aangezet. Eerst volgden duidingssessies waarin werknemers, jobcoaches en werkleiders de resultaten bespraken. Wat valt op? Waar kunnen we van leren? Daarna werd per afdeling een concreet actieplan opgesteld. “We willen dat het leeft. In het verleden gebeurde er te weinig met de resultaten. Nu is het onderdeel van ons afdelingsplan, met een duidelijke opvolging.”
De landelijke benchmark laat zien dat SW-werknemers bovengemiddeld tevreden zijn over hun werkplek, collega’s en werkplezier, maar iets lager scoren op ‘nieuwe dingen leren’ en de informatievoorziening bij veranderingen. Ook Avres scoort op bijna alle punten hoger dan de landelijke benchmark, behalve op het plak van ´samenwerken met collega´s´. Daarnaast was het opvallend dat de onderlinge resultaten per afdeling sterk wisselden. “Dat gaf aanleiding om daar per afdeling dieper in te duiken.”
Wilbert is duidelijk: “Als je echt wilt weten hoe je mensen de organisatie beleven en je wilt gericht verbeteren, dan is het MTO hét instrument. Zeker in onze sector, waar goed werkgeverschap zoveel meer betekent dan een cao naleven. Deze mensen zijn op ons aangewezen. Dan moet je ook écht naar ze luisteren.”
Ook aan de slag met het MTO en de benchmark?
Neem contact op met SBCM en/of lees meer over hoe MarketResponse sociaal ontwikkelbedrijven ondersteunt.